X. JUBILEUSZOWY DZIEŃ PAPIESKI

X. JUBILEUSZOWY DZIEŃ PAPIESKI - 10.X.2010

   Tradycyjnie Dzień Papieski przypada w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. W tym roku jest  to 10 października. Obchodom Jubileuszowego Dnia Papieskiego towarzyszy hasło "Jan Paweł II - Odwaga świętości". Dzień ten jest  ważnym punktem duchowego przygotowania wiernych do zbliżającej się beatyfikacji Papieża Polaka. W kraju i za granicą w czasie mszy świętych i nabożeństw Polacy modlą się w intencji rychłego wyniesienia Go na ołtarze.
     Główne obchody odbyły się od 6 do 10 października w Warszawie i Krakowie. Jak co roku, towarzyszyło im wiele wydarzeń lokalnych: koncerty, happeningi, konkursy, panele dyskusyjne i konferencje naukowe. W dużej części przygotowuje je Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wraz z partnerami z Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego.
    W tegorocznej kreacji X Dnia Papieskiego, obok kard. Karola Wojtyły, znaleźli się również dwaj inni wielcy naszych czasów: kard. Stefan Wyszyński i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Cała trójka żyła w tym okresie historii Polski, gdy obrona wiary i wartości chrześcijańskich wymagała szczególnej odwagi, związanej z ryzykiem nawet utraty życia.
    W 2010 r. Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" obchodzi 10-lecie działalności. Z tej okazji aktualni i byli stypendyści oraz zaproszeni goście wzięli udział w pielgrzymce na Jasną Górę w dniach 19-22 lipca. Fundacja prowadzi program stypendialny dla zdolnych i ubogich uczniów z małych miejscowości i terenów wiejskich. W tym roku obejmie on już 2300 osób z 42 diecezji. Wśród stypendystów jest 682 studentów i 270 tegorocznych maturzystów. Ważną częścią programu stypendialnego jest wychowanie w duchu nauczania Jana Pawła II. Stypendyści co roku spotykają się na letnim obozie formacyjno-integracyjnym w jednym z największych miast Polski. Podczas ubiegłorocznego Dnia Papieskiego w całym kraju zebrano prawie 6,9 mln zł. Dzięki tej kwocie aż 2300 młodych osób otrzymuje stypendia, które pozwalają im rozwijać się i zdobyć lepsze wykształcenie.
    Dzień Papieski obchodzony był także w obu parafiach zlokalizowanych na terenie Gminy Żegocina. Wierni modlili się podczas nabożeństw w kościołach. Po mszach świętych ministranci zbierali do specjalnych puszek datki na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
     W niedzielę o godzinie 15.30 w żegocińskim kościele parafialnym młodzież z KSM przygotowana przez ks. Krasa oraz dziewczęta z grupy wokalnej "Oaza" zaprezentowali wzruszający program artystyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. Czytanym tekstom towarzyszyły ulubione pieśni Jana Pawła II (np. "Barka") oraz krótkie filmy z archiwalnymi wypowiedziami Jana Pawła II.

Logo Fundacji.

Zbiórka przy kościele w Żegocinie.

Występ młodzieży z żegocińskiego KSM-u. Występ młodzieży z żegocińskiego KSM-u.
Wierni słuchający występu młodzieży. Grupa wokalna :Oaza".

    Postać Papieża Polaka i jego nauki były przypominane także w szkołach podczas uroczystych akademii. Tak było np. w Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie, gdzie w dniu 14 października 2010 roku miała miejsce uroczysta akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali widowisko przybliżające postać Jana Pawła II. Podziękował im za to ksiądz proboszcz Leszek Dudziak, który wyraził słowa radości i wdzięczności zarówno uczniom, jak i nauczycielom, którzy przygotowali ten mały spektakl teatralny. Poinformował także zebranych, że w ostatnich latach ze stypendiów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" skorzystało kilku młodych parafian z Żegociny.

X. Dzień Papieski w PSP w Żegocinie. X. Dzień Papieski w PSP w Żegocinie.
X. Dzień Papieski w PSP w Żegocinie. X. Dzień Papieski w PSP w Żegocinie.
X. Dzień Papieski w PSP w Żegocinie. X. Dzień Papieski w PSP w Żegocinie.
X. Dzień Papieski w Żegocinie.

RELACJA WIDEO >>>

[parafia]                                                                                                    [archiwum.zegocina.pl]