Nuncjusz Apostolski Abp. Henryk Nowacki z wizytą w Parafii Żegocina  - 09.03.2014 r.

DRUGA WIZYTA NUNCJUSZA APOSTOLSKIEGO H. NOWACKIEGO W PARAFII ŻEGOCINA - 09.03.2014

    Druga w historii żegocińskiej parafii wizyta Arcybiskupa Henryka Nowackiego (pierwsza była 22 sierpnia 2010 roku) - obecnie Nuncjusza Apostolskiego w krajach skandynawskich, mająca miejsce w niedzielę 9 marca 2014 r. miała wiele kontekstów i przejdzie do historii parafii. Najważniejszym był jej wymiar religijny. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył mszy świętej, podczas której wygłosił homilię, dokonał poświęcenia nowych mebli w zakrystii i tzw. babińcu. Wydarzeniem szczególnym było podarowanie parafii relikwii błog. Jana Pawła II.
    Dostojnego gościa i parafian powitał na uroczystej sumie Ks. Proboszcz - Leszek Dudziak. - W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy bezpośrednie przygotowanie do kanonizacji błog. Jana Pawła II. Na ołtarzu, w relikwiarzu jest Jego krew. Tę postać przybliży nam w sposób szczególny bliski świadek życia Jana Pawła II - Ksiądz Arcybiskup Henryk Nowacki, który przebywał z Nim 12 lat i odbył z Nim ponad 60 pielgrzymek po całym świecie. Witamy Cię bardzo serdecznie i prosimy o ofiarę Mszy Świętej i Słowo Boże - powiedział ksiądz proboszcz, który powitał także trzeciego celebransa - Ks. Stefana Broniaka - proboszcza z Rzezawy, rodem z pobliskiego Rajbrotu.
   Ks. Abp Nowacki poinformował zebranych, że ofiaruje mszę świętą, za cała żegocińską parafię. - Będziemy dziękować Bogu za dar Wielkiego Papieża - Jana Pawła II - powiedział i rozpoczął nabożeństwo uświetnione przez Chór Parafialny, prowadzony przez organistę - Kazimierza Piętonia.
   Arcybiskup Nowacki wygłosił również homilię, w której skoncentrował się na dwóch tematach. Pierwszym były rozważania związane z okresem Wielkiego Postu, który określił jako czas prowadzenia do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i jednocześnie jako czas szczególnie głębokiej refleksji i modlitwy. W części drugiej, poświęconej głównie postaci błog. Jana Pawła II, poinformował, że przekazał księdzu proboszczowi Leszkowi Dudziakowi dar - fragment używanej przez Papieża - Polaka sutanny. - Zostawiam Wam ten kawałek sutanny jako relikwię, abyście przy niej mogli się modlić i prosić Go o potrzebne łaski - powiedział.
   Otrzymany dar wraz z certyfikatem autentyczności w języku hiszpańskim, napisanym 28 lipca 2011 roku w Managui i podpisanym przez Abp. Nowackiego, pokazał potem zebranym ksiądz proboszcz Leszek Dudziak. Fragment papieskiej sutanny zostanie umieszczony w relikwiarzu i będzie drugą, po odnalezionej kilka lat temu relikwii Świętego Mikołaja, cennym darem dla żegocińskiej parafii.
    W żegocińskim kościele obecna była także już złożona w relikwiarzu, wypożyczona z innego kościoła, druga relikwia Jana Pawła II - kropla Jego krwi. To właśnie tą relikwią pobłogosławił na koniec nabożeństwa Ks. Abp Nowacki wszystkich zgromadzonych w kościele. Relikwię tę podawał  także po nabożeństwie wiernym do ucałowania ksiądz katecheta Janusz Kras.
   Przed zakończeniem nabożeństwa Nuncjusz Apostolski dokonał także poświęcenia nowych mebli zainstalowanych w zakrystii i babińcu żegocińskiego kościoła w 2013 roku. W słowie końcowym zapowiedział, że do Żegociny, w której w latach młodości przebywał na letnim wypoczynku, jeszcze powróci.

Ks. Bp Nowacki i Ks. Proboszcz Leszek Dudziak modlą się po wejściu do kościoła. Rozpoczęcie mszy świętej.
Słowa powitanhia wygłasza Ks. Proboszcz Leszek Dudziak.  Powitanie Księdza Biskupa Nowackiego.
Msza święta.  Msza święta.
Ks. Brydniak czyta Ewangelię.  Nuncjusz Apostolski H. Nowacki podczas wygłąszania homilii.
Relikwiarz z krwią błog. Jana Pawła II.  Uczestnicy mszy świętej.
Koncelebrowana msza święta.  Ks. Proboszcz Leszek Dudziak.
Modlitwa przed poświęceniem mebli. Poświęcenie nowych mebli w zakrystii.
Poświęcenie mebli w babińcu. Błogosławienie relikwiami Jana Pawła II.
Chór parafialny. Ucałowanie relikwii błog. Jana Pawła II.
Nuncjusz Apostolski Abp. Henryk Nowacki z wizytą w Parafii Żegocina  - 09.03.2014 r.

RELACJA Z I WIZYTY >>>

RELACJA WIDEO >>>

[archiwum,zegocina.pl]

[parafia]