PAMIĘTNY DZIEŃ I KOMUNII ŚWIĘTEJ

      W dzień Zielonych Świątek (15 maja 2005 roku) 37 uczniów klas drugich z Bełdna, Bytomska i Żegociny przystąpiło po raz pierwszy w swoim życiu do Komunii Świętej. Podczas uroczystej sumy udzielił Jej młodym parafianom Ksiądz Proboszcz Leszek Dudziak. Świadkami tego bardzo ważnego wydarzenia parafialnego i rodzinnego byli rodzice, dziadkowie, rodzice chrzestni oraz krewni dzieci, dla których z pewnością było to olbrzymie przeżycie duchowe, które pozostanie w ich pamięci na całe życie.

     Na ten szczególny dzień kościół udekorowany został z zewnątrz (flagi, napis "Kościół żyje Eucharystią) oraz wewnątrz (napisy i emblematy obok ołtarza głównego, mnóstwo kwiatów). Dzieciom pierwszokomunijnym przygotowano w kościele miejsca siedzące po lewej i prawej stronie nawy głównej, tuż przed ołtarzem.

Początek nabożeństwa miał miejsce przed drzwiami kościoła parafialnego. Moment błogosławieństwa dzieci przez rodziców.

   O godzinie 11 do zgromadzonych na dziedzińcu przed kościołem dzieci i rodziców wyszła procesja z krzyżem, za którym szli ministranci, księża żegocińskiej parafii na czele z proboszczem Leszkiem Dudziakiem. W kilku słowach celebrans powitał zebranych, wyrażając także radość z doprowadzenia dzieci do Stołu Pańskiego. Po chwili nastąpiło pokropienie wodą święconą, po czym rodzice udzielili dzieciom błogosławieństwa, czyniąc znak krzyża na czole swoich dzieci oraz trzymając rękę na ich głowach. Dzieci z szacunkiem ucałowały ręce rodziców. Potem procesja weszła do kościoła i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta.

Dzieci przekazały Ks. Proboszczowi dary ołtarza. I Komunię dzieci przyjmowały wraz z rodzicami.

     Dzieci przyniosły do  ołtarza dary ofiarne, które złożyli na ręce księdza celebransa. Był to duży bochen chleba, kielich oraz dorodne winogrona. W nabożeństwo zaangażowane były nie tylko dzieci pierwszokomunijne, ale także ich rodzice, którzy czytali teksty modlitw. Homilię wygłosił ksiądz proboszcz Leszek Dudziak. Zwracając w niej uwagę na istotę uroczystości, wskazał, jak ważne jest to wydarzenie w życiu każdego wierzącego człowieka. Poprosił rodziców o dopilnowanie, aby ten dzień miał szczególnie religijny wymiar. To oni winni zadbać o to, by cała organizacja dnia pierwszokomunijnego, jak również spotkania z krewnymi, nie przysłoniły dziecku tego, co dla niego najważniejsze.

     Potem nastąpiło odnowienie obietnic chrzestnych, a w czasie tej czynności dzieci trzymały w rękach zapalone świece. Podczas tego nabożeństwa   nabożeństwach dzieci złożyły  także swoje obietnice trzeźwościowe i antynikotynowe, obiecując powstrzymanie się od palenia papierosów i picia alkoholu do ukończenia 18 roku życia.

    Wreszcie nadszedł czas na I Komunię Świętą. Do księdza proboszcza, stojącego na schodku przed ołtarzem, podchodziły kolejno dzieci wraz z rodzicami i razem przyjmowali do ust komunikant. Biskupi polscy w już w roku 1977, na 155 Konferencji Episkopatu, zaapelowali: "Należy bardzo popierać zwyczaj przystępowania całej rodziny do Komunii św. w dniu pierwszej Komunii dziecka".

Dzieci z Bełdna, ich wychowawcy i księża żegocińskiej parafii. Dzieci z Żegociny oraz Bełdna, ich wychowawcy i księża żegocińskiej parafii.

    Z okazji pierwszej Komunii św. dzieci otrzymały pamiątki religijne. Należą do nich: książeczka pierwszokomunijna, różaniec, świeca, łańcuszek z medalikiem oraz pamiątkowy obrazek z podpisem proboszcza i pieczęcią parafii. Ten ostatni wręczył po Mszy Świętej wszystkim dzieciom ks. katecheta Janusz Psonak. Przed zakończeniem nabożeństwa dzieci podziękowały pięknymi bukietami kwiatów księżom, pani katechetce oraz wychowawczyniom ze szkoły.  Na zakończenie pobytu w kościele wszystkim dzieciom zrobione zostały pamiątkowe fotografie.

    Po pierwszej Komunii Świętej, dzieci jeszcze przez tzw. tzw. Biały Tydzień przychodzić będą do kościoła na na nabożeństwa ubrani w pierwszokomunijne stroje. Biały Tydzień to wielka szansa przyzwyczajenia dzieci po pierwszej Komunii św. do należytego uczestnictwa w Eucharystii.

Polecamy serwisy o I Komunii Świętej: >>> oraz >>>

[wstecz]