Triduum Paschalne w Rozdzielu - 2017.

Triduum Paschalne w Rozdzielu - 2017.

TRIDUUM PASCHALNE W PARAFII ŻEGOCINA - ROZDZIELE - 13-16.04.2017

   Wielki Czwartek - 13.04.2017
   W Wielki Czwartek wspomina się Ustanowienie Sakramentu Eucharystii przez Jezusa Chrystusa. W tym dniu swoje święto obchodzą także kapłani. W Rozdzielskim kościele Msza Św. w tym dniu rozpoczęła się o 16:00 i została odprawiona przez księży: Bogusława Pasierba, Marcina Łazarza i Mateusza Nowaka. Szczere życzenia złożyła rozdzielska młodzież w imieniu całej społeczności. Zaraz po śpiewie "Chwała na wysokości Bogu" zamilczały wszystkie dzwony, dzwoneczki i organy. Potem Najświętszy Sakrament przeniesiono do ciemnicy, wzniesionej przez "dziesiątkę" mieszkańców wsi. Czuwanie trwało do godz. 22:00.

Wielki Piątek
   Obrzędy wielkopiątkowe rozpoczęły się o godz. 15:30 Drogą Krzyżową. Prowadził ją starażak - Władysław Stach, a trzech druhów z krzyżem i świecami przechodziło poprzed XVIII wiecznymi Stacjami Męki Pańskiej. Potem nastąpiła Liturgia Słowa. Po Komunii Św. Najświętszy Sakrament przeniesiono z ciemnicy do Grobu Pańskiego, który znajdował się w kaplicy bocznej. Wartę przy grobie pełnili starżacy OSP Rozdziele oraz ministranci. Czuwanie trwało do godz. 00:00, a od 22:00 prowadziła je młodzież.

Wielka Sobota
   O godz. 17:00 rozpoczęły się obrzędy wielkosobotnie. Najpierw kapłan z ministrantami udał się przed kościół, gdzie paliło się ognisko. Po jego poświęceniu odpalono od niego Paschał. Potem poświęcono wodę i odnowiono przyżeczenia chrzcielne. Czytania i psalmy wykonywali strażacy. Po Mszy Św. ruszyła procesja rezurekcyjna na czele z krzyżem i figurą Zmartwychwstałego, dalej szły: sztandary , feretrony, Najświętszy Sakrament pod baldachimem oraz orkiestra dęta z Żegociny oraz wierni, którzy bardzo licznie przybyli na nabożeństwo odprawione przez ks. Waldemara Rawińskiego, ks. Mateusza Nowaka i ks. Marcina Łazarza.  

Triduum Paschalne w Rozdzielu - 2017.

Triduum Paschalne w Rozdzielu - 2017.

Triduum Paschalne w Rozdzielu - 2017.

Materiał nadesłany.

[rozdziele]                                                                                                            [wstecz]