DZIAŁALNOŚC CENTRUM KULTURY, SPORTU I TURYSTYKI W 2009 ROKU

Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej".

 
INFORMACJA CKSIT O PRZEBIEGU SEZONU TURYSTYCZNEGO 2009 W GMINIE ŻEGOCINA

     Sezon letni turystyczny w gminie Żegocina zaczyna się początkiem maja, a kończy pod koniec października (oczywiście z jednostkowymi odstępami). Zaznacza się także powoli drugi rodzaj sezonu, tzw. zimowy, świąteczno-sylwestrowy i feryjny (młodzieżowy). Ma to znaczące powiązanie z sezonem narciarskim. Nie mniej jednak decydującym okresem w ruchu turystycznym jest sezon letni.
    Początek maja, tzw. "długi veekend majowy" - to głównie turystyka rodzinna i indywidualna często z rowerami górskimi na samochodach. Jest to niejako otwarcie sezonu rowerowego. Od połowy maja do połowy czerwca ruch turystyczny zorganizowanych grup dzieci i młodzieży; tzw. zielone szkoły, wycieczki szkolne i obozy sportowe. "Zielone Szkoły" - zwykle tygodniowy pobyt I - II klas szkolnych dzieci od III - VI szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjum z programem turystyczno - poznawczym: Kraków, Bochnia ; Kopalnia Soli lub Wieliczka, Nowy Wiśnicz - Zamek, a także miejsca kultu religijnego: Łagiewniki, Kalwaria, Wadowice oraz Pasierbiec i Limanowa. Wycieczki szkolne zachaczają także o Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, czy Rabkoland w Rabce.
    Na terenie gminy Żegocina najczęściej odwiedzane są: gospodarstwo ekologiczne Rosochatka w Rozdzielu, warsztaty wykonujące zabawki z drewna - Jan Tyndel w Łąkcie Górnej, kamieniołom w Żegocinie, kościół w Rozdzielu i Żegocinie, źródełko wód "Zubero-podobnych" i szczyt góry "Kamionna" w drodze na Pasierbiec. Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszą się sąsiedzkie stadniny koni w Żmiącej czy Rupniowie.
    Nasza baza służy głównie jako (standardowo tani) pobyt (nocleg i dobrą kuchnią domową) natomiast cała tzw. turystyka odbywa się w sposób wypadowy do wszystkich wcześniej wymienionych miejsc i atrakcji.
     Poza oczywiście obozami sportowymi. Tutaj dużą rolę odgrywa nasza baza sportowa, głównie hala sportowa PSP w Żegocinie, boisko do piłki nożnej czy
kort tenisowy.
    W roku 2009 przyjęliśmy 6 młodzieżowych grup turystycznych, w tym 3 Zielone Szkoły i 3 obozy sportowe; 9 grup konferencyjno -s zkoleniowych w większości szkolenia fizykoterapeutów (Zdzisława Drobnera z Częstochowy); 30 wynajmów sal i pomieszczeń na imprezy okolicznościowe oraz szkolenia i konferencje, w tym: 15 wesel, 3 kiermasze, 10 pokazów oraz 2 szkolenia. Łącznie przyjęto na pokoje gościnne 562 gości indywidualnych (w tym znacząca część to goście weselni) co dało 2048 osobodni.
     Ponadto świadczyliśmy nieodpłatne udostępnienie sal i pomieszczeń na rzecz instytucji i organizacji społecznych takich jak: Rada Gminy, Urząd
Gminy, ODR, MIR, K.S. "BESKID", Stowarzyszenie Przyjacół Ziemi Żegocińskiej, GOPS, itp.
    W ramach promocji gminy Żegocina zorganizowaliśmy ekspozycje rękodzieła, kuchni regionalnej, materiałów reklamowych oraz prezentacje
sceniczne na: Święcie Powiatu Bocheńskiego w Rdzawie - 26.07.2009 r. oraz 716. Urodzinach Żegociny - 16.08.2009 r.
    W letnim sezonie turystycznym w gminie Żegocina zorganizowaliśmy 2 imprezy promujące własny dorobek kulturalny i artystyczny: 02.08.2009 r. - Letni Koncert Plenerowy "Nasi Grają i Śpiewają" oraz 16.08.2009 r. - "716. Urodziny Żegociny".
    Ponadto w ramach działalności klubu "Relaks" i obsługi ruchu turystycznego zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży z gminy Żegocina wyjazdowe imprezy turystyczne: 26.06.2009 r. - Wycieczka do "Rabkolandu" w Rabce, 16.07.2009 r. - Wycieczka do Oceanarium w Krakowie, 13.08.2009 r. - Wycieczka do Parku Miniatur w Inwałdzie, 20.08.2009 r. - Wycieczka dla dzieci i młodzieży do stadniny koni w Żmiącej.
     W ramach działalności punktu informacji turystycznej udzielono około 700 informacji turystycznych w kontakcie bezpośrednim, wydając ulotki, mapki czy foldery, oraz drogą e-mailową i telefoniczną.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI CKSIT W ŻEGOCINIE W 2009 ROKU

     W roku 2009 CKSiT utrzymało działalność wszystkich zespołów artystycznych i sekcji:
1.    Młodzieżowej Orkiestry Dętej,
2.    Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego "Łąkta",
3.    Zespołu Pieśni i Tańca "Łąkta",
4.    Sekcji "Aerobic" w CKSiT w Żegocinie,
5.    Kapeli Ludowej CKSiT w Żegocinie,
6.    Kabaretu ,,Grosik" i zespołu dziecięcego ,,Rozdzielskie Nutki" w Rozdzielu.
     Ponadto działała nowopowsta formacja artystyczna w ramach działalności Klubu Seniora przy CKSiT - Zespół Śpiewaczy "Melodia" liczący 14 osób.
      CKSiT zatrudnia instruktorów i nauczycieli zaopatruje w materiały repertuarowe i opracowania programowe, organizuje zajęcia, próby i występy oraz zabezpiecza materialnie zespoły tj. stroje, instrumenty, nuty, materiały pomocnicze.
     W ramach projektów współfinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolski zmodernizowano scenę CKSiT - okotarowanie i kurtyna mechaniczna, kulisy horyzont z mechanicznym systemem automatycznym - Wartość - 46,000 zł.
     Zrealizowano program imprez kulturalo-rekreacyjnych - 12 imprez, m.in. "Ostatki Kolędowe", Rejonowy Turniej Siatkówki, Letni Koncert "Nasi Grają i Śpiewają", Festyn "Urodziny Żegociny", czy Młodzieżowy Rajd Turystyczny "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej".

716 Urodziny Żegociny.

PLAN IMPREZ CKSIT W ŻEGOCINIE NA 2010 ROK >>>

[wstecz]