VII. ZJAZD GMINNEGO ODDZIAŁU ZOSP RP W ŻEGOCINIE-20.06.2026

Karolina
22-06-2026

 20 czerwca 2026 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie odbył się VII Zjazd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Gminy Żegocina. 

W wydarzeniu uczestniczyli delegaci wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, wybrani podczas zebrań sprawozdawczo-wyborczych oraz zaproszeniu goście,  Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec, Kapelan Powiatowy Duszpasterz Strażaków Ochotników ks. Stanisław Szczygieł,  Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni mł. bryg. mgr inż. Witold Sajak, Zastępca Wójta i Sekretarz Joanna Pyrz, Skarbnik Małgorzata Matras, sołtysi: sołtys Bytomska Anna Dziedzic, Radny i Sołtys Żegociny druh Tomasz Janiczek, Sołtys Łąkty Górnej druh Tadeusz Stary. 

Prezes ustępującego Zarządu Gminnego Jerzy Błoniarz. Przywitał gości i uczestników Zjazdu oraz wygłosił słowo wstępne. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w minionej kadencji strażaków z Gminy Żegocina.

Następnie prezes Jerzy Błoniarz przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu w ciągu ostatnich 5 lat. Podczas wydarzenia przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Bochni, mł. bryg. Witold Sajak, wręczył druhowi Januszowi Stańdo okolicznościową statuetkę w podziękowaniu za całokształt wieloletniej działalności i zaangażowania na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Wyróżnienie stanowiło wyraz uznania za lata pełnienia funkcji Komendanta Gminnego ZOSP RP oraz wkład wniesiony w rozwój i funkcjonowanie jednostek OSP na terenie gminy.

Następnie wręczono kolejne podziękowania. Pamiątkowe statuetki otrzymali: Jerzy Błoniarz – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego, ks. Stanisław Szczygieł – Kapelan Powiatowy oraz Janusz Stańdo – Komendant Gminny. Specjalne podziękowania w formie dyplomów skierowano do: Stanisława Bukowca – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Łukasza Krzysztofika – Dyrektora Biura Wojewody w MUW w Krakowie, Piotra Dziurdzi – Radnego Województwa Małopolskiego, Ryszarda Drożdżaka – Wicestarosty Bocheńskiego, st. bryg. Jacka Ryncarza – Zastępcy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, bryg. Pawła Matyasika – Komendanta KP PSP w Bochni, Wojciecha Wrony – Wójta Gminy Żegocina oraz druha Tadeusza Olszewskiego.
Podziękowania w formie dyplomów otrzymali: ks. Bogusław Pasierb – Proboszcz Parafii Żegocina, ks. Włodzimierz Chwałek – Proboszcz Parafii Łąkta, Tomasz Całka – Prezes ZOP ZOSP w Bochni, Joanna Pyrz – Zastępca Wójta Urzędu Gminy, Małgorzata Matras – Skarbnik Gminy Żegocina, Piotr Kępa – Przewodniczący Rady Gminy Żegocina, Barbara Łękawa – Inspektor Urzędu Gminy, Magdalena Adamska-Urban – Dyrektor CKSiT, a także sołtysi: Anna Dziedzic (Bytomsko), Józef Grabiarz (Bełdno), Paweł Frączek (Rozdziele), Tadeusz Stary (Łąkta Górna) i Tomasz Janiczek (Żegocina), oraz druhowie Tadeusz Bobowski, Władysław Stach i druh Katarzyna Kaszuba.
Należy zaznaczyć, że nie wszystkie wymienione były osoby obecne podczas uroczystego wręczenia.Wójt Gminy Wojciech Wrona w okolicznościowym przemówieniu złożył podziękowania osobom oraz instytucjom wspierającym bezpieczeństwo oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej działającym na terenie Gminy Żegocina. - link

Zjazd Gminny Związku OSP RP odbywa się raz na pięć lat i stanowi najważniejsze wydarzenie statutowe w działalności gminnych struktur związku. W trakcie obrad delegaci dokonali podsumowania działalności za minioną kadencję, ocenili pracę ustępujących władz oraz podjęli uchwały dotyczące dalszego funkcjonowania organizacji. Ważnym elementem zjazdu było również określenie kierunków działania na kolejne lata oraz wybór delegatów reprezentujących gminę podczas Zjazdu Powiatowego ZOSP RP.
Kluczowym punktem obrad był wybór władz Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Żegocinie na nową kadencję. Po zakończeniu procedur wyborczych i ukonstytuowaniu się zarządu funkcje powierzono następującym osobom:

Prezes – Wojciech Wrona,

Wiceprezes – Jerzy Błoniarz,

Wiceprezes – Sylwester Bobowski,

Wiceprezes – Tomasz Janiczek,

Komendant Gminny – Grzegorz Jędrzejek,

I Zastępca Komendanta Gminnego – Kazimierz Stachowicz,

II Zastępca Komendanta Gminnego – Mikołaj Giza,

Sekretarz – Kamil Paruch,

Skarbnik – Paweł Szymabara,

Członek Prezydium – Bogdan Piech,

Członek Zarządu – Sławomir Paruch,

Członek Zarządu – Dominik Paruch,

Członek Zarządu – Marcin Waligóra,

Członek Zarządu – Tomasz Ptak,

Członek Zarządu – Józef Adamczyk,

Członek Zarządu – Mateusz Wolak,

Członek Zarządu – Robert Jędrzejek.

Posiedzeniu konstytuującemu nowo wybranego Zarządu przewodniczył druh Tadeusz Stary, natomiast funkcję protokolanta pełnił druh Wojciech Kępa.

Komisja rewizyjna: Mirosław Mroczek, Ryszard Adamczyk, Kamil Wałkowski 

Komisja wyborcza: Dawid Kaczmarczyk, Robert Paruch, Jakub Kłusek

Komisja mandatowa: Paweł Jajecznica, Józef Grabiarz, Kamil Szewczyk 

Komisja uchwał i wniosków: Krzysztof, Piotr Świerczek, Dariusz Wrona

Komisja skrutacyjna: Tomasz Waligóra, Bartłomiej Zapiór, Janusz Pławecki 

Delegaci na zjazd powiatowy: Bartłomiej Zapiór, Paweł Jajecznica

Przedstawiciele do zarządu powiatowego: Sylwester Bobowski, Tomasz Janiczek

Nowo wybranym władzom życzymy wielu sukcesów, owocnej współpracy oraz powodzenia w realizacji zadań i inicjatyw służących rozwojowi ochrony przeciwpożarowej. 

Przemówienie Wojciecha Wrony, Wójta Gminy Żegocina, pełniącego aktualnie funkcję Prezesa Zarządu - link do przemówienia

Załączniki:

Lp. Nazwa załącznika Pobierz
1 Przemówienie Prezesa OSP Wojciecha Wrony_20260622082208.pdf
Kategorie
Komunikaty