Materiał nadesłany
15 sierpnia 2020 roku w parafii Łąkta odbyły się kolejne dożynki parafialne. Przed rozpoczęciem mszy świętej dziękczynnej, delegacje z patriotycznym wieńcem żniwnymi, przybyły przed Kościół.
Na początku parkowej alei prowadzącej do kościoła uformował się orszak dożynkowy, na czele którego szli tegoroczni starostowie Państwo Maria i Marian Krawczyk, niosący wodę i wino oraz dorodny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki, następnie szły dzieci i młodzież którzy nieśli w ozdobnych koszykach plony ziemi i bukiety kwiatów. Kolejno prezentowali się przedstawiciele Koła Gospodyń w regionalnych strojach niosąc kosz pełen wiktuałów. Orszak zamknął wieniec dożynkowy, reprezentowany przez rodzinę Starosty oraz mieszkańców Witkówki.
Do zgromadzonych wyszła asysta Liturgicznej Służby Ołtarza wraz z Kapłanami – Ks. Proboszczem Januszem Czajką, Ks. prałatem Bronisławem Rośkiem – rodakiem z Łąkty oraz Ks. Stanisławem Sowińskim kaznodzieją tego dnia. Po ucałowaniu chleba i przywitaniu zgromadzonych w uroczystej procesji weszli do kościoła, a za nimi wszyscy pozostali uczestnicy dożynkowej uroczystości. Plony ziemi i wieniec ustawione zostały przez ołtarzem, z lewej strony. Rozpoczęła się koncelebrowana msza święta, odprawiana jest jako dziękczynienie za zebrane plony, za błogosławieństwo w pracach rolniczych i prośba o opiekę Bożą w pracy na roli z intencji parafian Łąkty Dolnej a kolejna z intencji Dziekana i Mieszkańców Witkówki.
W wygłoszonym kazaniu ksiądz Stanisław Sowiński pięknie mówił o Matce Wniebowziętej, ukazał jak widzieć niebo przez troski i kłopoty dnia codziennego. Mówił również o pięknie i dojrzałości tegorocznych płodów ziemi, które są symbolem ciężkiej i niestrudzonej pracy rolników, nawiązał także do tego, że rolnik jest podstawą i filarem polskiego narodu, polskiej wsi, przez jego ciężką i uczciwą pracę składamy dziś Bogu dzięki za chleb. Nawiązał również w homilii, że zbierając plony z Bożego pola jesteśmy wierni tradycji praojców, oraz że należy szanować to ziarno posiane w ziemi ale również to ziarno słowa Bożego sanie w polskich kościołach z ambon. W końcowej części homilii nawiązał do Cudu nad Wisłą, którą 100 rocznicę obchodzimy mówiąc, że to wszystko wydarzyło się przez przyczynę Najświętszej Maryi Panny.
Dożynki parafialne, jak zwykle zostały świetnie przygotowane i starannie przeprowadzone. Obecnie przygotowywany jest w parafii jeden wieniec dożynkowy. Od ubiegłego roku przygotowują je dziekani wraz ze swoimi grupami parafian. W tym roku byli to mieszkańcy przysiółka Witkówka wraz z przedstawicielem Dziekanem Marianem Krawczykiem.