Zapraszamy mieszkańców do współpracy przy tworzenia Gminnej Bazy Inwentaryzacji źródeł ciepła oraz instalacji OZE
Szanowni mieszkańcy
Wójt Gminy Żegocina zaprasza wszystkich mieszkańców do współpracy w ramach tworzenia Gminnej Bazy Inwentaryzacji źródeł ciepła oraz instalacji OZE na terenie Gminy Żegocina. Zobowiązanie takie ciąży na gminach na obszarach, których występuje przekroczenie dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zawieszonego PM2.5. Nasza Gmina należy również do takich, w których dochodzi do przekroczenia pyłu zawieszonego. Największe stężenie zanieczyszczeń występuje w sezonie grzewczym, stąd apelujemy o likwidację istniejących, nieefektywnych źródeł ciepła. Na wymianę pieca centralnego ogrzewania można skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”. Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, finansowanie kotłów na paliwa stałe ze środków publicznych, będzie mogło obejmować:
-
od 1 stycznia 2021 r. wyłącznie kotły na biomasę (z wyłączeniem projektów w trakcie realizacji),
-
od 1 stycznia 2023 r. wyłącznie kotły na biomasę o emisji pyłu do 20 mg/m³ (przy 10% O2).
Pierwszym etapem inwentaryzacji jest ankietyzacja, stąd zapraszamy mieszkańców do pobrania ze strony www.zegocina.pl (zakładka: Informator Gminny/Powietrze/Ankieta) ankiety i jej wypełnienia. Wypełnione ankiety można złożyć bezpośrednio na dzienniku podawczym urzędu gminy, na adres e-mail: gmina@zegocina.pl, na skrzynkę ePUAP: /urzadzegocina/skrytka, za pośrednictwem poczty na adres Urząd Gminy Żegocina, 32-731 Żegocina 316. lub wrzucić do skrzynki podawczej znajdującej się przy wejściu do budynku urzędu.
Do wypełnienia ankiety zachęcamy również mieszkańców którzy wypełniali już podobną ankietę w roku 2018 i 2019, 2020, a zmienili sposób ogrzewania budynku, czy zamontowali OZE, prosząc o aktualizację podanych informacji.
Gmina ma obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji źródeł ciepła i instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych, budynkach niemieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej na swoim terenie:
-
co najmniej 70 % budynków do końca 2021 roku,
-
co najmniej 90 % budynków do 30 czerwca 2022 roku,
co wynika z zatwierdzonego Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego przyjętego uchwałą Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 roku.
Wszelkie informacje na temat pełnej treści Programu dostępne są na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/program-ochrony-powietrza/
W związku z obecnie panującą sytuacją pandemii koronawirusa w naszym kraju i utrudnieniami z tym związanymi, tradycyjna forma pozyskania danych u źródła jest ograniczona poprzez wymóg zachowania reżimu sanitarnego.
Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy do pobrania i do zwrotu wypełnionych ankiet do Urzędu Gminy.
Od nas samych zależy, jakim powietrzem będziemy oddychać, a tym samym jaki będzie stan naszego zdrowia.
W razie pytań lub wątpliwości podajemy nr kontaktowy: 14/6484541,
Dziękujemy za współpracę i zwrot ankiety.