Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią, po raz kolejny zorganizowano Gminny Opłatek Strażacki. Tym razem gospodarzem uroczystości było OSP Bytomsko. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16:00, gromadząc w remizie druhów-strażaków z terenu Gminy Żegocina wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą OSP Bytomsko, a także zaproszonych gości, wśród których byli: Starosta Bocheński Adam Korta, Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona, Kapelan Powiatowy ZOSP RP w Bochni ks. Stanisław Szczygieł, Proboszcz parafii Żegocina ks. Bogusław Pasierb, Katecheta parafii Łąkta Górna ks. Mariusz Ogorzelec, Prezes ZOG ZOSP RR w Żegocinie Jerzy Błoniarz, Komendant PSP w Bochni bryg. Jacek Ryncarz, Komendant Gminny OSP w Żegocinie Janusz Stańdo, Sekretarz Gminy Żegocina Joanna Pyrz, Skarbnik Gminy Żegocina Małgorzata Matras, Dyrektor CKSiT w Żegocinie Magdalena Adamska-Urban, Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Michał Kądziołka, Sołtys wsi Bytomsko Alicja Guzik, Radny wsi Bytomsko Marcin Fąfara, Dyrektor SP w Bytomsku Lucyna Nowak, Druh Tadeusz Olszewski oraz Druhowie emeryci.
O stronę kulinarną uroczystości zadbały Panie z KWG Bytomsko z Prezes Anną Dziedzic na czele, a całość wzbogaciła Kapela z Bytomska, grająca tradycyjne kolędy.
Spotkanie rozpoczął i poprowadził Druh oraz Radny wsi Bytomsko Ignacy Rożnowski. Na początku odczytał piękny wiersz przypominający sens i istotę dzielenia się opłatkiem, po czym minutą ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłego Druha Zenona Gąsiorka – wieloletniego Naczelnika jednostki OSP Bytomsko oraz wszystkich zmarłych w tym roku strażaków. Następnie Prezes OSP Żegocina Tomasz Janiczek przekazał tradycyjny zegar na ręce Prezes OSP Bytomsko Katarzyny Kaszuba.
Po tym nastąpiły przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości. Nie zabrakło w nich słów uznania w kierunku wszystkich strażaków gotowych nieść pomoc nawet kosztem narażania własnego życia i zdrowia. Zaznaczano również, iż w dzisiejszych czasach posługa strażaków nie ogranicza się wyłącznie do brania udziału w akcjach ratowniczych przy pożarach lub zdarzeniach drogowych, ale także pomocy społeczności w przypadku pandemii, czy udział w akcjach pomocowych w związku z wojną w Ukrainie. Wszystkim druhom składano także życzenia wszelkiej pomyślności w nowym 2023 roku, a przede wszystkim tylu powrotów, co wyjazdów.
Na zakończenie części oficjalnej, ks. Kapelan Stanisław Szczygieł odprawił modlitwę oraz poświęcił opłatki, którymi następnie połamali się wszyscy uczestnicy wydarzenia.
Po tym nastąpiła nieoficjalna część uroczystości, będąca okazją do podsumowań, wymiany zdań i pomysłów oraz tak potrzebnej nam wszystkim integracji społecznej.