Tadeusz Olszewski
Doroczne Ludowo – Samorządowe Spotkania Opłatkowe – to tradycja Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Bochni. Co roku odbywają się w innej gminie. W sobotni wieczór – 25 stycznia 2020 roku, siedemnasta już odsłona tych spotkań, odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie. Została zorganizowana przez Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Bochni – Ryszarda Drożdżaka przy współpracy z Wójtem Gminy Żegocina – Wojciechem Wroną oraz Prezesem Zarządu Gminnego PSL w Żegocinie – Józefa Rynducha.
Na spotkanie, poprowadzone przez Kamilę Mirowską i Ryszarda Drożdżaka, które uświetnił Zespół Pieśni i Tańca z Łąkty Górnej, przybyli członkowie PSL z terenu powiatu bocheńskiego oraz zaproszeni przez nich goście, w tym radni powiatu bocheńskiego i członkowie Zarządu Powiatu, gminy Żegocina z Przewodniczącym Rady – Grzegorzem Gołębiem na czele, wójtowie gmin oraz ks. Andrzej Basiaga - wikariusz w Żegocinie. Obecny był także Prezes Honorowy ZP PSL w Bochni – Henryk Czech.
Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu ludowców - „Roty”, wszystkich przybyłych powitali najpierw gospodarze, tj. Józef Rynduch i Wójt Żegociny Wojciech Wrona. Potem zgromadzeni wysłuchali kilku przemówień, przeplatanych śpiewaniem kolęd. O osiągnięciach i trudnościach ruchu ludowego w 2019 roku oraz planach na 2020 rok mówili m. in. Ryszard Drożdżak i Ludwik Węgrzyn – członek Rady Naczelnej PSL. Często wspominano wielkiego Polaka, przywódcę ruchu ludowego Wincentego Witosa i przypominano Jego poglądy. Ludwik Węgrzyn przypomniał także, że w 1923 roku Wincenty Witos był na chłopskim wiecu w Żegocinie. Zachęcał samorządowców do pielęgnowania najlepszych tradycji ruchu ludowego i przypominania dokonań wybitnych ludowców, także tych z lokalnego środowiska.
Wysłuchano także skierowanych do bocheńskich ludowców noworocznych życzeń Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, odtworzonych na ekranie. Krótko przemówiła także obecna na spotkaniu seniorka bocheńskich ludowców – Maria Wyrwa.
Ks. Andrzej Basiaga pobłogosławił opłatki, po czym przystąpiono do łamania się nimi i składania sobie noworocznych życzeń, a następnie do biesiadowania.