W dniach 13-17 lutego młodzież Zespołu Szkół uczestniczyła w wyjeździe do Strasburga. Wizyta w tym mieście była możliwa dzięki staraniom Wójta Gminy Żegocina Pana Wojciecha Wrony i zaproszeniu Posła do Parlamentu Europejskiego – Pana Profesora Ryszarda Legutko. Poniżej znajduje się krótka relacja z przebiegu tego wyjazdu.
Po całonocnej podróży dotarliśmy do Strasburga rankiem 14 lutego. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania tego miasta. Najpierw zatrzymaliśmy się przy siedzibie Rady Europy – organizacji, której głównym celem jest promocja i ochrona praw człowieka, demokracji , a także współpraca w dziedzinie kultury. Następnie zwiedzaliśmy centrum miasta. Najważniejszym punktem była przepiękna średniowieczna Katedra Najświętszej Marii Panny, której budowa zajęła aż 263 lata, a do XIX wieku była uznawana za najwyższy budynek świata. Udaliśmy się także na Plac Gutenberga oraz Plac Klebera. Odbyliśmy też godzinny rejs statkiem, dzięki któremu mogliśmy podziwiać uroki i atrakcje Strasburga. Po południu pojechaliśmy do hotelu Kastelberg, położonego w niedalekim mieście Andlau. Tam jeszcze czekała nas wizyta w gospodarstwie winiarskim Wach.
W drugim dniu zrealizowaliśmy najważniejszy punkt naszego pobytu – wizyta w Parlamencie Europejskim. Po przejściu wszystkich procedur bezpieczeństwa uczestniczyliśmy w spotkaniu i prelekcji Pana Profesora Ryszarda Legutko. Pan Profesor przybliżył nam rolę i funkcję Parlamentu w procesie tworzenia prawa unijnego. Niestety nie udało nam się wejść na galerię sali plenarnej PE – był to skutek wtargnięcia grupy protestujących, w wyniku czego zawieszono obrady. Za to udało się nam się odbyć wizytę w Parlamentarium im. Simone Veil. Parlamentarium przedstawia proces stanowienia prawa w całej Unii Europejskiej i wyjaśnia, co robią posłowie do Parlamentu Europejskiego, aby stawić czoła aktualnym wyzwaniom. Zwiedzający mogą się też dowiedzieć więcej o każdym z posłów do Parlamentu Europejskiego, a nawet skontaktować się z nimi. Wizyty są dostępne w każdym z 24 języków urzędowych Unii Europejskiej. Po wizycie w Parlamencie udaliśmy się do centrum miasta – tam mogliśmy spróbować regionalnej kuchni w restauracji Le Gruber.
Nazajutrz po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Niemczech zatrzymaliśmy się w Sinsheim, gdzie znajduje się słynne Muzeum Techniki. Szczęśliwie w nocy 17 lutego dotarliśmy do domu.
Bardzo dziękujemy Panu Profesorowi Ryszardowi Legutko za zaproszenie oraz zasponsorowanie przez Jego Biuro Poselskie pobytu w Strasburgu. Dziękujemy również Panu Markowi Suberlakowi, który odpowiadał za organizację wyjazdu. Pobyt ten oprócz walorów edukacyjnych był także okazją do pogłębienia integracji między uczniami. Wizyta studyjna w Strasburgu to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Dziękujemy.