W niedzielę 30 stycznia w Parafii Łąkta miało miejsce podwójne wydarzenie. Podczas Mszy Świętych o Godz. 9:00 i 11:00 wystąpił chór mieszany Cantabile z Łużnej rodzinnej parafii Ks. Proboszcza Janusza, pod batutą Pana Jana Wypaska, który wykonał piękny koncert kolęd i pastorałek. Soliści mają na swoim koncie już wiele sukcesów m.in. zajęli II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika. Swoim profesjonalnym śpiewem wprowadzili wszystkich uczestników nabożeństw na zakończenie okresu kolędowego w magiczną świąteczną atmosferę. Gromkimi brawami parafianie podziękowali za ten piękny występ, który odbył się już po raz drugi w naszym Kościele ponieważ chór gościł już w Łąkcie podczas odpustu w 2018 roku. Słowa wdzięczności wyraził także gospodarz parafii Ks. Proboszcz Janusz Czajka dziękując za przybycie do Łąkty. Na uroczystość przybył także Pan Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona.
Drugie wydarzenie odbyło się tego samego dnia podczas Mszy Świętej o Godz. 11:00 sprawowanej przez Ks. Proboszcza Janusza. Kołu Gospodyń Wiejskich w Łąkcie Górnej oficjalnie zostało nadane imię Św. Marty. Z tej okazji została również poświęcona chorągiew z wizerunkiem Św. Marty, Marii oraz Jezusa z okolicznościowym napisem KGW Łąkta Górna im. Św. Marty. Módl się i pracuj. Idea nadania imienia Św. Marty zrodziła się podczas adwentowych rorat, gdzie uczestnicy nabożeństw wspólnie przemierzali drogę do Betlejem zatrzymując się m.in. w Betanii. Postać św. Marty znana jest właśnie z opowieści o licznych odwiedzinach Jezusa w Betanii. Św. Marta jest potocznie nazywana patronką ludzi zapracowanych. Patronuje ona gospodyniom domowy, kucharkom czy hotelarzom. Jak przyznał Redaktor Tarnowskiego Gościa Niedzielnego Ks. Zbigniew Wielgosz to pierwsze takie nadanie imienia w diecezji, ponieważ dotąd żadne Koło Gospodyń nie miało jeszcze swojego patrona.
W wygłoszonej homilii Ks. Proboszcz mówił, że wielu z nas pamięta ewangeliczną scenę gdy Chrystus pojawia się w Betanii, przed świętem Paschy – to stamtąd na osiołku wyruszył do Jerozolimy. I tym razem to Marta była gospodynią na wieczerzy, Maria zaś namaściła Jezusowi nogi olejkami – spotkanie to opisuje św. Marek. We wszystkich tych wydarzeniach dostrzegamy, jak poważaną postacią musiała być Marta – była prawdziwą panią domu. Marta była również osobą ważną dla Jezusa – św. Jan pisze, że miłował On „Martę, jej siostrę i brata”. Rodzeństwo pojawia się tylko w relacji do Marty. Niewątpliwie także Jezus był dla Marty Kimś bardzo ważnym – jej postawa to idealne zobrazowanie przysłowia „Gość w dom – Bóg w dom”.
Chyba nie można wybrać lepszej patronki dla Kół Gospodyń Wiejskich, niż Św. Marta, która gościła samego Jezusa. Pamiątką tych wydarzeń będzie chorągiew, która trwale wpisze się w historię naszej parafii i podczas najważniejszych parafialnych uroczystości będzie przypominać o tych wydarzeniach, które miały miejsce.
Tym bardziej raduje fakt, że Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkcie rozrasta się i dołączają do niego nowi młodzi członkowie pełni zapału oraz ciekawych pomysłów.
Tekst oraz zdjęcia: Tomasz Kępa