Zasadnicze uroczystości odpustowe ku czci Patrona żegocińskiej parafii – Św. Mikołaja Biskupa miały miejsce podczas niedzielnej sumy w dniu 8 grudnia 2019 roku. Nabożeństwu, uświetnionemu przez Orkiestrę Dętą CKSiT w Żegocinie, Chór Parafialny i strażackie poczty sztandarowe, przewodniczył ks. Artur Ważny – Ojciec Duchowny Kapłanów Diecezji Tarnowskiej. Współcelebransami byli księża: Prałat Józef Waśniowski, Józef Piech i ks. prałat Marek Kogut (Dyrektor Ośrodka Opiekuńczo - Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych).
Przed rozpoczęciem nabożeństwa, Ks. Proboszcz Bogusław Pasierb powitał gości, w tym przybyłych kapłanów, poczty sztandarowe, orkiestrę, parafian. Następnie rozpoczęła się uroczysta msza święta, podczas której homilię nawiązującą do czynów Św. Mikołaja i trzech cnót: wiary, nadziei i miłości, wygłosił przewodniczący nabożeństwu – ks. Artur Ważny.
Przed rozpoczęciem procesji, ks. Proboszcz podziękował wiernym za udział w nabożeństwie oraz pewnej rodzinie z Żegociny za ufundowanie figury Św. Mikołaja, która przez cały odpustu ustawiona była na podeście przy ołtarzu. Figura ta, przygotowana została przez panią Teresę Mrugacz, pana Marka Jędrzejka i Państwa Odrońców, i rozpoczyna właśnie peregrynację po domach parafian z Żegociny.
Po ogłoszeniach rozpoczęła się procesja wokół kościoła. Licznie przybyli czciciele świętego Mikołaja przeszli nową drogą procesyjną, śpiewając hymn „Ciebie Boga wysławiamy”.
Po końcowym błogosławieństwie wierni mogli ucałować relikwie Świętego Mikołaja i udać się, zgodnie z miejscową tradycją, na obchód ołtarza na kolanach. Wszystko to jest wyrazem szczególnej czci do tego bardzo popularnego Świętego, który jest nie tylko patronem Parafii w Żegocinie, ale także Patronem Szkoły Podstawowej w Bytomsku. Jego wizerunki zdobią nie tylko żegociński kościół, ale także kilka miejscowych figur przydrożnych.
Tego świątecznego dnia zbierano do puszek ofiary na rzecz Kościołów na Wschodzie w krajach byłego Związku Sowieckiego. Wychodzących z kościoła wiernych, zwłaszcza dzieci, Św. Mikołaj częstował cukierkami, zaś uczennice z Dziewczęcej Służby Maryjnej przekazywały w podarunku przybyłym kapłanom tradycyjnie wypieczone piernikowe Mikołaje. Na kilku kramach usytuowanych wzdłuż dróg do kościoła można było zakupić wiele różnych drobiazgów, w tym tradycyjne odpustowe cukierki.
Tekst i zdjęcia: Tadeusz Olszewski