W listopadzie br., Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Rozdzielu, Bytomsku i Łąkcie Górnej zorganizowały bardzo ciekawe warsztaty, podczas których wspólnie z dziećmi przyrządzały tradycyjne potrawy i wypieki, a także opowiadały o dawnych strojach wiejskich oraz tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem i nie tylko. Zapraszamy do relacji.
Zadania finansowane ze środków Gminy Żegocina.
ROZDZIELE – 14 listopada 2019
Dzieci z oddziałów przedszkolnych z szkoły w Rozdzielu zostały zaproszone przez Koło Gospodyń Wiejskich na warsztaty kulinarne: Gotowanie z dziećmi „Smakołyki z Dziećmi”.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było pokazanie dzieciom, jak w odległych dla nich czasach piekło się chleb, kisiło kapustę oraz przygotowywało różne smakołyki. Dzieci wspólnie z gospodyniami piekły drożdżówki i oponki oraz próbowały swoich sił w robieniu pierogów i naleśników. Z wielkim zaangażowaniem przedszkolaki zagniatały i wałkowały ciasto, sklejały pierogi, wykrawały oponki i pierniczki oraz samodzielnie je dekorowały. Oprócz tego dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje pyszny domowy chleb, a także poznać tajniki kiszenia kapusty.
Najlepszą nagrodą dla uczestników warsztatów była możliwość skosztowania przygotowanych wspólnie potraw. Ponadto panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla wszystkich dzieci paczki z pysznościami wykonanymi podczas warsztatów, które dzieci zabrały do domów.
Warsztaty były wspaniałą okazją do spędzenia czasu w ciekawy i wartościowy sposób. Dzieci wróciły do swoich domów z pożyteczną wiedzą, która powinna być im przekazywana, gdyż jest to nasza tradycja. Dzięki temu wydarzeniu mogły się przekonać o tym, iż warto wykorzystywać naturalne składniki do przyrządzania domowych wypieków i potraw, które z pewnością mogą zastąpić im słodycze znajdujące się na sklepowych ladach.
BYTOMSKO – 9 listopada 2019
Warsztaty zostały zorganizowane w świetlicy wiejskiej w Bytomsku, a uczestniczyło w nich 29 osób w grupie wiekowej 5-10 lat . Zajęcia miały na celu przekazanie najmłodszym tradycji regionalnej, a podczas ich trwania dzieci pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Bytomsku wykonywały samodzielnie ciasto na ciastka, pierniki i pizzę, a także robiły gofry. Następnie samodzielnie wycinały i dekorowały ciasteczka i pierniki.
Po zakończonej pracy, dzieci wraz z nauczycielami i członkami KGW w Bytomsku spożywali wspólnie przyrządzone posiłki. Wszystkim najbardziej smakowały gofry podane ze świeżymi owocami i bitą śmietaną.
ŁĄKTA GÓRNA – 28 listopada 2019
W spotkaniu pod nazwą „Integracja międzypokoleniowa” wzięły udział trzy pokolenia. Pani Maria Kępa, która mieszka w Łąkcie Górnej od urodzenia, opowiadała dzieciom o sposobie ubierania się oraz obrzędach ze swojego dzieciństwa, czyli sprzed 60 lat. Z kolei choreograf – Pani Maria Dudek opowiadała o stroju krakowskim dawniej i dziś. Wszystkie dzieci słuchały każdej historii z ogromnym zaciekawieniem.