W piątek 21 kwietnia miał miejsce wernisaż wystawy militarnej „Śladami I i II wojny światowej”, przygotowanej przez Stowarzyszenie Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P. Panc Południe z Muchówki we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej. Wystawa została zlokalizowana w Galerii Wiejskiej w budynku Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie i będzie dostępna dla zwiedzających do 12 maja br. po wcześniejszym kontakcie z Prezesem SPZŻ Panem Tadeuszem Olszewskim (tel. 14 61 32 555).
Grupę Poszukiwawczą P. Panc Południe tworzą pasjonaci wojskowości i historii - szczególnie tej lokalnej. „P. panc" w nazwie nawiązuje do znanych historykom działań w naszych okolicach z września 1939 r. 10 Brygady Kawalerii por. Stanisława Maczka. Działają w wielu kierunkach, m. in.: przeszukują pobojowiska, nagrywają wspomnienia starszych osób, edukują młodzież oraz otaczają opieką miejsca pamięci.
Podczas wernisażu wystawy opowiedzieli o prezentowanych eksponatach, które zbierają od wielu lat. Jednym z ciekawszych elementów wystawy są komponenty amunicji artyleryjskiej z I wojny światowej, nazywane szrapnelami. To właśnie one zbierały największe żniwo śmierci na linii frontu w trakcie I wojny światowej. Nierozłącznym elementem wystawy są także zdjęcia. Można obejrzeć m.in. te wykonane w naszych okolicach po przejściu frontu w grudniu 1914 r. Na wystawie można zobaczyć także elementy oporządzenia żołnierzy walczących w trakcie I i II wojny światowej. Są to m.in. oryginalne klamry do pasów głównych - wyróżniki wśród każdej z armii a także łopatki piechoty oraz bagnety. Ważnym elementem prezentowanej kolekcji są szczątki amerykańskiego samolotu bombowego Liberator, który rozbił się w Nieszkowicach w sierpniu 1944 roku, wracając po wykonanym zrzucie broni dla walczącej Warszawy. Zginęła w nim polska załoga, której dowódcą był kpt. Szostak. Oprócz elementów samolotu prezentowane są także sylwetki lotników. Na wystawie znajduje się również replika munduru polskiego żołnierza z września 1939 roku, z elementami oryginalnego wyposażenia.
Uzupełnieniem wystawy są powiększenia zdjęć poległego w Łąkcie Górnej 17 sierpnia 1944 roku lotnika - plutonowego radiooperatora Stefana Bohanesa z Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii (1586 eskadry do zadań specjalnych), członka załogi Halifaxa nr JP 220, pilotowanego przez sierż. Leszka Owsianego, jak również zdjęcia z pogrzebu radiooperatora na żegocińskim cmentarzu. Pochodzą one z zasobów Archiwum Lokalnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.
Zwiedzanie wystawy jest nieodpłatne. Zachęcamy do zwiedzania zwłaszcza miłośników lokalnej historii, w tym starszą młodzież szkolną oraz eksploratorów. Zapraszamy.