Zgodnie z tradycją, w dniach 10-11 listopada odbył się XXV Rajd Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej „Jak oni w 1914…” zorganizowany przez Gminę Żegocina, Gminę Laskowa, CKSiT w Żegocinie oraz GOKSiT w Laskowej.
W wydarzeniu wzięło udział 12 drużyn:
Rozdzielska Brygada z SP w Rozdzielu; Łąkta Dwór z SP w Łąkcie Górnej; Szóstoklasiści z Bytomska z SP w Bytomsku; Cichociemni z SP w Laskowej; Laskowskie Sokoły z SP w Laskowej; Jarząbki spod Jastrząbki z SP w Kamionce Małej; Sokoły z SP w Kamionce Małej; Krosna GOATS z SP w Krosnej; Sechlańskie Orły z SP w Sechnej; Żmiącka Brygada z SP w Żmiącej; Sokoły z SP w Jaworznej; Szalone Wiewiórki z SP w Ujanowicach – łącznie ponad 120 uczestników wraz z opiekunami.
Rajd rozpoczął się na Cmentarzu nr 304 w Łakcie Górnej, gdzie na uczestników czekała bardzo ciekawa prelekcja historyczna wygłoszona przez członków Zorganizowanej Grupy Poszukiwawczej P.PANC Południe. Następnie młodzież wraz z przewodnikami: Panem Jarosławem Orłem i Panem Łukaszem Kornasiem udała się na cmentarze w Rajbrocie: Kołbyła oraz Rakowiec, a wędrówkę zakończyła na cmentarzu nr 301 w Żegocinie. Kolejno wszyscy udali się do Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie. Przybyła tam również druga część uczestników Rajdu, którzy wybrali inną trasę wędrówki – prowadzącą przez cmentarze na terenie limanowszczyzny.
Po ciepłym posiłku i chwili odpoczynku rozpoczęła się część artystyczna, którą oprócz uczestników obejrzeli także zaproszeni goście: Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona, Wójt Gminy Laskowa Piotr Stach, Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa Anna Gurgul, Radni Gminy Żegocina, Sołtys Kamionki Małej Zofia Bukowiec, Członek Zarządu Powiatu Bocheńskiego Jerzy Błoniarz, wieloletni Dyrektor CKSiT w Żegocinie Mieczysław Kędra, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej Tadeusz Olszewski, Prezes Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Szansa Małgorzata Mikołajek, Dyrektorzy szkół oraz Sołtysi.
Gości oraz uczestników powitała Dyrektor CKSiT w Żegocinie Magdalena Adamska-Urban, a oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona. Po rozpoczęciu na scenie zaprezentowali się uczniowie szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie. Jako piersi w programie tanecznym wystąpili wychowankowie Pani Katarzyny Nuzi, po nich zaśpiewał chór pod opieką Pani Małgorzaty Wygoda, a następnie koncert dali uczniowie przygotowywani przez Pana Bogdana Tomalę. Po występach, wszyscy artyści wraz z uczestnikami i gośćmi – łącznie ponad 240 osób, na zakończenie muzycznej części wydarzenia, wspólnie śpiewało piękne, patriotyczne pieśni.
Po koncertach przedstawiciele Zorganizowanej Grupy Poszukiwawczej P.PANC Południe opowiedzieli o swojej bardzo ciekawej i potrzebnej działalności. Na zakończenie części artystycznej przedstawili piękny pokaz światła i dźwięku, który wraz ze wzruszającym komentarzem w obrazowy sposób przedstawił wydarzenia z 1914 roku. Po pokazie głos zabrał Pan Mieczysław Kędra, który opowiedział o idei Rajdu Szlakiem Cmentarzy i historii powstania tej turystycznej imprezy obchodzącej w tym roku jubileusz 25-lecia. Do uczestników Rajdu oraz zaproszonych gości zwrócił się także Radny Powiatowy Jerzy Błoniarz oraz Sołtys Kamionki Małej Zofia Bukowiec. Głos zabrała także Prezes Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Szansa Małgorzata Mikołajek, zapraszając na listopadową debatę odnośnie obchodzenia świąt narodowych.
Następnie Dyrektor CKSiT w Żegocinie Magdalena Adamska-Urban wraz z Dyrektorem GOKSiT w Laskowej Zdzisławem Pajorem oraz Wójtem Gminy Żegocina Wojciechem Wroną wręczyli symboliczne podziękowania dla opiekunów drużyn. Po tym uczestnicy wrócili do swoich domów lub zostali odwiezieni na miejsce noclegu.
Podczas Rajdu przeprowadzony został tradycyjny konkurs na wieniec patriotyczny. Oceny dokonało jury w składzie – Sekretarz Gminy Żegocina Joanna Pyrz, Kierownik Biblioteki w Żegocinie Małgorzata Bury oraz pracownik Biblioteki w Laskowej Anastazja Kołodziej.
Drugi dzień Rajdu odbywał się na cmentarzu wojennym Jastrząbka w Kamionce Małej. Pierwszym punktem obchodów była prezentacja Małopolskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej KADR. Następnie uroczyście odczytano Apel Poległych, po którym przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty oraz znicze. O godzinie 11:00 odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, a tuż po niej – w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Narodowy. Ostatnim punktem drugiego dnia Rajdu było wręczenie nagród dla uczestników XXV Rajdu Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej.
I dzień Rajdu:
II Dzień Rajdu:
fot. Michał Stach:
fot. Agata Flaga: